۹:۴۲:۲۷ - سه شنبه ۹ خرد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزینه‌ای بهتر برای تصدی کرسی ریاست؛
لاریجانی یا پزشکیان؟
پزشکیان صراحت گفتار دارد و رنگ عوض نمی‌کند و همین مقوله او را از علی لاریجانی متمایز کرده است.

ثاقب//نوید اسماعیلی:خبرهای منتشر شده از مجلس، حاکی از رقابت جدی مسعود پزشکیان و علی لاریجانی برای ریاست نمایندگان دور دهم است. ریاستی که بیش از نه سال در سیطره شخص لاریجانی و طیف وابسته به او بوده و در این مدت اتفاقات مهم و تاثیر گذاری در آن رخ داده و انتخاب هرساله وی به ریاست، درسایه لابی‌های عیان مجلس، به نوعی موجب قبضه کردن ریاست به دست لاریجانی شده است.

زمانی که پزشکیان به نایب رئیسی مجلس دهم انتخاب گردید، صدای شکسته شدن قدرت لاریجانی در مجلس به صدا در آمد اما با چرخش متعارف وی در عرصه سیاست داخلی مجلس تهدید پزشکیان و مطهری تا امروز بی‌‌اثر مانده است. هرچند با وجود پیچیدگی‌‌های فراوان مجلس و ایجاد لایه‌‌های مختلف قدرت توسط تیم لاریجانی در این چند سال انتخاب پزشکیان به ریاست مجلس دهم امری دشوار است اما انتخاب وی و تغییر در راس مجلس به دلایل زیر بسیار مطلوب و ضروری است:

اول- اگر در فقره انتخاب ریاست مجلس تمام جناح بندیهای مرسوم سیاسی را کنار گذاشته و تنها به پیشرفت استان نگاه بیاندازیم، پزشکیان فردی است که می‌‌تواند به عنوان رئیس مجلس و با برخورداری از قدرت این ریاست منشع خیرات بزرگی برای مردم تبریز و استان باشد.

دوم- روند نه ساله ریاست لاریجانی نشان دهنده فراز و فرودهای بسیار فکری-ساختاری اوست. ورود به مجلس هشتم با چهره اصولگرایی محض و دفاع پر رنگ از مبانی انقلاب و مقابل آن ورود به مجلس دهم با لیست متمایز به اصلاح‌طلبی و به آب و آتش زدن بسیار برای تصدی ریاست و در دست داشتن دو طیف سیاسی در مجلس، نمونه رفتارهای متناقضی است که از لاریجانی چهره‌ای مجهول ساخته و به همین دلیل است که حضور فردی مانند پزشکیان با سابقه معلوم باعث مشخص شدن فضای سیاسی و جهت گیری‌‌هاست.

سوم- هرچند با وجود اصرار پزشکیان مبنی بر استقلال چهره سیاسی در انتخابات، وی غالبا با توجه به سابقه مدیریتی در زمره اصلاح‌طلبان معتدلی قرار دارد که به راحتی می‌شود از عملکرد وی مطالبه کرد و جواب شنید. از طرفی صراحت بیان پزشکیان در مواجهه با مسایل مختلف نیز وجه تمایز او با لاریجانی است.

جریان انقلابی در این ۹ سال هر زمان که به عملکرد و مبانی اعتقادی لاریجانی معترض شده، با تابلوی مصنوعی به نام علی لاریجانی فردی اصولگرا و انقلابی مواجه شده است، که عملا این جریان را به لاک تدافعی برده و باعث عقب ماندگی در رسیدگی و مطالبه موضوعات مختلف بوده است، در حالی که این جریان از اساسی ترین منتقدین تصویب برخی از قوانین حساس کشور در این نه سال است.

چهارم- آنچه در این نه سال به وقوع پیوسته و ضربات جبران ناپذیری بر پیکریه جریان ارزشی و انقلابی زده است ریاست فردی است که نه‌تنها نام ارزشی و انقلابی را خدشه دار کرده بلکه باعث گذاردن بدعت‌های خطرناکی شده که جای هیچ دفاع و تقدیری از آن را باقی نمانده است و عملا جریان انقلابی را در برابر بسیاری از اتفاقات در معرض اتهام قرار داده است.

در این شرایط و با توجه به این چند مورد حداقلی، انتخاب مسعود پزشکیان مستقل اما وابسته و طرفدار به جریان اصلاحات بسیار مطلوب‌تر از انتخاب علی لاریجانی معتدل و همراه تمام طیف‌های سیاسی اما بنام اصولگرای است، چرا تکلیف معلوم و پیگیری‌ها شفاف خواهد بود!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب